IMG-20220301-WA0035

Încă două noi întâlniri catehetice la Parohia Precista din Bacău

La finalul lunii Februarie 2022, două noi activități din cadrul Concursului Național Catehetic 2022 intitulat „Rugăciunea în viața mea” s-au desfășurat de către Parohia Precista din Bacau. Prima activitate catehetică a avut loc la clasa a VI-a  F din cadrul Școlii Gimnaziale „Mihai Dragan”, Bacău, iar a doua activitate catehetică a avut loc la clasa a VI-a A din cadrul Școlii Gimnaziale „Constantin Platon”, Bacău, acestea desfășurându-se in cadrul orei de religie ortodoxă, fiind susținute de către părintele Bârdan Adrian, care alături de părintelui Mihail Tomozei, parohul Bisericii Precista din Bacau face parte din echipa de proiect la nivelul parohiei.

Pe parcursul activităților, elevii celor două unități de învățământ au dat dovadă de implicare și mult interes, ascultând învățăturile, răspunzând cu sinceritate la întrebări, și adresând la rândul lor, întrebări despre rugăciune. În cadrul catehezei, elevii au învățat că rugăciunea poate fi de mai multe feluri: de cerere, de mulțumire și de laudă. De asemenea, au înțeles faptul că rugăciunea poate fi adresată lui Dumnezeu sau poate fi și către Maica Domnului, către sfinți și îngeri, care mijlocesc înaintea lui Hristos, Arhiereul cel veșnic.

Totodată, copiii au reflectat la faptul că rugăciunea în comun este mai puternică decât rugăciunea individuală, după cum a zis Domnul Hristos: „Unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu, acolo voi fi și Eu” (Matei 18, 20). Spre sfârșitul activităților, elevii au fost rugați să scrie cum s-au simțit, ce înseamnă pentru ei rugăciunea și ce ar vrea să ceară de la Mântuitorul Hristos dacă printr-o minune li s-ar arăta.

Raportându-se la actualul context agitat și tulbure, aproape toți au scris că dacă ar fi să Îl roage ceva pe Dumnezeu în momentul de față, au spus că își doresc pace in lume și faptul că ii sunt recunoscători lui Dumnezeu pentru familia în care s-au născut precum și pentru darurile primite de la El.