Arhiepiscopia Romanului si Bacăului

Biserica „Precista” Bacău

11

Bucuria colindelor în Parohia „Precista” Bacău

În perioada 13-18 decembrie 2023, cu binecuvântarea IPS Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului aproximativ 120 de elevi și preșcolari de la mai multe școli băcăuane au adus vestea Nașterii Domnului în Biserica „Precista” din Bacău.

O parte din colindători au participat miercuri, 13 decembrie, în ziua prăznuirii Sf. Ier. Dosoftei, mitropolitul Moldovei la Sf. Liturghie, unde s-au împărtășit cu Sfintele Taine. La finalul, elevii au prezentat un bogat repertoriu de colinde tradiționale.

Alți copii și tineri au adus darul colindului în biserica noastră în ziua de vineri, 15 decembrie și luni, 18 decembrie, 2023.

La final toți copiii au primit daruri și iconițe din partea consiliului parohial. La eveniment au participat pe lângă mulțimea credincioșilor, mai multe cadre didactice de la Școlile Gimnaziale „Ion Luca”, „Miron Costin” „Spiru Haret” și de la Grădinița nr. 33 din Bacău.