Arhiepiscopia Romanului si bacăului

Biserica Precista Bacău

IPS Ioachim vizită Precista 2021

ÎPS Părinte Ioachim la Biserica „Precista” din Bacău

Joi, 18 februarie 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului a fost prezent la Biserica „Precista” din Bacău, fiind însoțit de o delegație din care a făcut parte și dl Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu, primarul municipiului Bacău. Împreună au vizitat câteva biserici și obiective administrativ-bisericești din oraș.

Părintele Arhiepiscop a subliniat importanța istorică și culturală a bisericii ștefaniene, a discutat cu preoții parohiei despre activitățile pasoral-administrative desfășurate și a dat un imbold pentru continuarea și îmbunătățirea acestora. Prezența IPS Ioachim în biserica noastră, aduce întotdeauna bucurie și speranță și de aceea îi mulțumim pentru această zi binecuvântată.

Biserica Precista din Bacău, are o vechime de 530 de ani, fiind ctitorită în vremea Sf. Voievod Ștefan cel Mare, la 1491 de către fiul său Alexandru.