Arhiepiscopia Romanului si bacăului

Biserica Precista Bacău

278888423_1139793940188853_8997498784184290288_n

Praznicul Învierii Domnului la Biserica „Precista” Bacău

În noaptea slăvitului praznic al Învierii Domnului Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, 24 aprilie 2022 credincioșii Parohiei „Precista” Bacău s-au bucurat de primirea Lumini Sfânte adusă în eparhia noastră prin purtarea de grijă și cu binecuvântarea IPS Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului.

În miez de noapte părinții slujitori C-tin Tomozei, Adrian Bârdan și Mihail Tomozei au împărțit Sfânta Lumină credincioșilor prezenți, după care a fost înconjurat sfântul locaș.

De pe altarul de vară s-a dat citire apoi Sfântei Evanghelii, precum și cuvântului pastoral al IPS Ioachim, intitulat „Pacea – darul învierii lui Hristos” adresat clerului și credincioșilor din eparhie.

Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită în interiorul bisericii ștefaniene, iar la final pr. paroh Mihail Tomozei a rostit un cuvânt de binecuvântare, adresându-le credincioșilor prezenți salutul pascal „Hristos a înviat!”.

Mulțumim Radu Carp pentru filmare!